недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Грција: Опозоциската Нова Демократија го напушти Собранието

samaras

Последни вести

Коментари на претседателот на грчкиот Парламент Зое Константопулу ги натераа пратениците на опозициската Нова демократија утрово да ја напуштат собраниската сала за време на бурната дискусија за преговорите за долгот на Грција, објави МИА.

Грчките медиуми коментираат дека со ова се зголемува можноста за поднесување барање за нејзиното отстранување од функцијата шеф на Собранието.

Лидерот на Нова демократија и поранешен премиер Андонис Самарас, го предводеше заминувањето на пратениците од неговата партија, откако Константопулу неколку пати го критикуваше поради коментарите против Владата предводена од Сириза, чиј лидер Алексис Ципрас ја свика седницата за да информира за текот на преговорите меѓу Атина и Брисел.

– Ние нема да толерираме цензура против оваа партија, истакна луто Самарас пред да ја напушти седницата.

– Претседателот на Парламентот буквално ја торпедираше дебатата, додека премиерот стоеше тивко од страна. Нова демократија никогаш повеќе нема да толерира такво однесување координирано од страна на оние кои не бараат помош, туку поделба, изјави подоцна Самарас, обвинувајќи ја Константопулу дека ги прекршува парламентарните прописи.

Однесувањето на претседателот на Парламентот предизвика реакција и кај лидерот на Потами Ставрос Теодоракис кој рече дека таа ги оценува пратениците што говорат.

– Како може да побара консензус од опозицијата, кога ја напаѓа и обезвреднува?, рече шефот на ПАСОК, Евангелос Венизелос во своето обраќање во Парламентот.

Самарас не прецизира дали неговата партија ќе поднесе предлог за интерпелација на Константопулу, иако пратеникот на Нова демократија Герасимос Јакуматос утрово за телевизијата Антена рече дека тоа може да се случи по Велигден.

– Ме иритира нејзиното недемократско однесување, и според начинот на кој се однесува, таа оди кон разрешување, рече Јакуматос.

Најчитани вести