петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Грција оваа година нема да успее да излезе на пазарите

Весникот нагласува дека грчкиот премиер Андонис Самарас пред неколку дена објави дека Грција може да застане на свои нозе и оти повеќе не и е потребна помош од нејзините кредитори.

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Најголемиот инвестициски фонд во светот Пимко смета дека Грција нема да успее да излезе на меѓународните пазари во 2014 година и оти земјата ќе биде принудена да бара нова странска финансиска помош, пишува весникот „Етнос“.

Весникот нагласува дека грчкиот премиер Андонис Самарас пред неколку дена објави дека Грција може да застане на свои нозе и оти повеќе не и е потребна помош од нејзините кредитори.

Директорот на Пимко, Мајк Бранч, меѓутоа, во изјава за германскиот весник „Зидојче цајтунг“ вели дека не е уверен оти Грција е во состојба оваа година да ги собере потребните финансиски средства од меѓународните пазари.

Прогнозите на светскиот инвестициски фонд имаат особена тежина, со оглед на тоа дека неговите инвестиции во износ од 1,5 билиони евра се вложени во државни обврзници.

Каматите на грчките државни обврзници со рок на доспевање од девет години во моментов се движат во границата од осум отсто, истакна експертот од Пимко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести