Балкан

Грција почна да преместува бегалци од Пиреја

Грција почна да преместува бегалци од Пиреја
epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Грчките власти почнуваат да преместуваат бегалци од Пиреја, за да го олеснат пристаништето преоптоварено со мигранти, каде денеска е зајакнато полициското присуство по вчерашните инциденти, во кои неколку лица беа ранети, пишува весникот „Нафтемборики“.

Планирано е властите да превезат со автобуси во камп за привремено населување 38 семејства на бегалци и други мигранти (вкупно околу 300 лица). Кампот се наоѓа во Килини.

Преведувачи и доброволци од изутрината им ја објаснуваат на бегалците причината поради која тие ќе бидат префрлени, при што ги убедуваат дека во времените кампови има подобри услови за нив.

Во тричасовниот судир синоќа меѓу групи мигранти во Пиреја беа ранети осум лица, кои се одведени во болница.