недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Грција поднесе барање за заем од Европскиот стабилизациски механизам

grcija-podnese-baranje-za-zaem-od-evropskiot-stabilizaciski-mehanizam

Поврзани вести

Грција поднесе формално барање за спасувачки заем од посебниот фонд за поддршка на еврозоната, соопшти портпаролот на Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), пренесуваат светските медиуми.

– Европскиот стабилизациски механизам го доби грчкото барање, рече тој.

Министрите за финансии од Еврогрупата треба да го разгледаат барањето, кое е формално упатено претседавачот Јерун Дејселблум, преку конференциски повик кој е закажан за денеска, јави дописникот на МИА од Атина.

Најчитани вести