среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Грција: Поскапуваат цигарите и тутунарските производи

grcija cigari

Поврзани вести

Измените во Законот што го предлага Владата во Атина, со цел да ги зголеми приходите во државната каса, предвидуваат зголемување на акцизите на цигарите за пет евроценти, на тутунот за лулиња за седум центи и пакувањата со пури за едно евро, јавуваат локалните медиуми.

Со ова поскапување на тутунарските производи се очекува државата да заработува по 50,7 милиони евра годишно.

Измените во Законот се прават со цел да се компензира укинувањето на таксата од 25 евра за сместување во државна болница, што Владата сакаше да ја наплатува еднокртано. Со оваа такса се очекувааше годишен прилив во буџетот од 45 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести