недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Грција предлага нов сет реформски мерки

grcija_znameee

Последни вести

Грција предложила на своите кредитори нови мерки за реформи кои ќе обезбедат приходи на државата од околу една милијарда евра, објави Имерсија, пренесе МИА.

Тоа се случило во рамки на Европската работна група, која вчера и денеска разгледува прашања за реформските мерки на Атина.

Не е прецизирано што содржат тие мерки. Тие биле вон списокот со реформи од 26 странички претставен минатиот месец од министерот за финансии Јанис Варуфакис по барање на европските партнери на Грција.

Најчитани вести