среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Грција преговара со ММФ за прекин на финансиската помош

Се’ е на маса. преговорите почнаа. ММФ е позитивно расположен, бидејќи верува дека придонел за напредокот на Грција - истакна грчкиот извор.

pari

Последни вести

Грција почна преговори за прекин на програмата за помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), но ММФ ќе продолжи да ги извршува редовните контроли и по завршување на програмата, изјави неименуван претставник на грчкото Министерство за финансии, објави МИА.

– Се’ е на маса. преговорите почнаа. ММФ е позитивно расположен, бидејќи верува дека придонел за напредокот на Грција – истакна грчкиот извор.

Тој по средбата со шефицата на ММФ, Кристин Лагард наведе дека ММФ ќе продолжи со контролата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести