среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција: Се’ додека не го признае Кипар, Турција не може во ЕУ

turcijakipar

Поврзани вести

Грција не гледа никаква смисла за отпочнување на какви било преговори за членство на Турција во Европската унија, се додека Анкара не ја признае Република Кипар, истакнал портпаролот на грчкото Министерството за надворешни работи, Константинос Кутрас.

Коментарот на Кутрас претставува реакција на изјавата на шефот на турската дипломатија Ахмед Давутоглу при потпишувањето на Договорот за реадмисија со Европската комисија, дека Турција не го признава постоењето на Кипар.

„Ако Турција не ги разбира и не ги прифаќа таквите прости и фундаментални факти, какви било конкретни преговори за нејзината европска перспектива немаат никаква практична смисла“, истакна Кутрас.

Изјавата на Давутоглу за непризнавање на Кипар не е прв таков став на висок турски претставник. Во ноември, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека „нема држава која се нарекува Кипар, туку има само грчко-кипарска администрација, која е примена во ЕУ од политчки причини“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести