вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција се надева дека до крајот на месецов ќе постигне договор со кредиторите

grcija_znameee

Последни вести

Грчката Влада изразува оптимизам дека до крајот на овој месец ќе постигне договор со кредиторите за условите за исплата на последната транша од помошта во износ од 7,2 милијарди евра, јави ДПА, а пренесе МИА.

Попладнево во Париз грчки владини претставници ќе се сретнат со делегација на кредиторите – ЕУ, Европската централна банка и Меѓународниот монтарен фонд во обид за постигнување договор во пресрет на средбата на министрите за финансии на еврозоната, закажана за 24 април во Рига.

Првично денешната средба беше најавена за во Брисел, но како што соопшти претставник на Европската комисија, таа е префрлена во Париз поради „логистички причини“.

Според германската агнеција, во Атина преовладува оптимизам дека сепак ќе биде постигнат задоволителен договор.

– Европа научи да преживува со несогласувања и да се движи напред, изјави за ДПА висок претставник на Владата во Атина, кој побарал анонимност.

Но, од друга страна германскиот министер за финансии Волганг Шојбле од Вашингтон порача дека не треба да се има големи очекувања за напредок во преговорите.

–  Нема ништо ново. Не сум ни сигурен дека ќе имаме нешто ново до средбата следната недела во Рига, рече Шојбле.

На денешната средба во Париз, Грција и нејзините кредитори ќе ја разгледаат листата на реформи што Атина треба да ги спроведе за да и биде исплатена последната транша од помошта.

Според извори во Европската комисија, средбата во Париз би можела да трае и „повеќе од еден ден“.

Најчитани вести