сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција се откажува од нови приватизации

statakis_abc

Последни вести

Владата на Грција планира да се откаже од спроведување нови приватизации, изјави грчкиот министер за економија, инфраструктура, трговска морнарица и туризам Јоргос Статакис, пренесува МИА.

– Планираме да не вршиме нови приватизации, изајви Статакис по средба со британскиот амбасадор во Атина, Џон Кирмар.

Статакис го информирал британскиот дипломат за приоритетите на неговото Министерство, за идејата за создавање национална стратешка референтна рамка, како и за плановите за приватни и јавни инвестиции.

Според грчките медиуми, Статакис нагласил дека една од основните цели на неговото Министерство е проаноѓање на нови извори за финансирање на инфраструктурни проекти.

фото: abc

Најчитани вести