среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 27

Грција се закани дека ќе ги блокира одлуките на самитот на ЕУ

Грција се закани дека ќе ги блокира одлуките од претстојниот самит на ЕУ посветен на миграцијата доколку поделбата на товарот од бегалската криза не биде задолжителна за сите држави членки, пренесува „Танјуг“.

Ципрас e „најсиромашен“ во грчката Влада

Ципрас e „најсиромашен“ во грчката Влада

Поврзани вести

Грција се закани дека ќе ги блокира одлуките од претстојниот самит на ЕУ посветен на миграцијата доколку поделбата на товарот од бегалската криза не биде задолжителна за сите држави членки, пренесува „Танјуг“.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека од сега Грција нема да прифаќа компромиси додколку сите нејзини партнери не бидат приморани да учествуваат пропорционално во префрлањето и разместувањето на бегалците.

Висок владин претставник, кој инсистирал на анонимност појаснил дека Ципрас конкретно мислел на самитот закажан за 7 – ми март што ќе биде посветен на миграцијата.

Најчитани вести