четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Грција: Спасени 140 илегални имигранти

Во Грција вчера се спасени 140 имигранти чиј чамец се расипал во Егејското море додека се обидувале да влезат во земјата илегално, соопштила грчката крајбрежна стража.

Small_Fishing_Boat_In_North_Sea

Последни вести

Во Грција вчера се спасени 140 имигранти чиј чамец се расипал во Егејското море додека се обидувале да влезат во земјата илегално, соопштила грчката крајбрежна стража.

Во соопштението е наведено дека имигрантите се спасени во меѓународни води меѓу грчкиот остров Родос и Карпатос, пренела АП.

Во операцијата на спасување учествувале девет товарни бродови и траекти, една морнарска фрегата и спасувачки хеликоптер.

Имигрантите безбедно се префрлени на Родос.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести