недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Грција: Спасувачка акција на 60 имигранти

26-01-2009boat

Последни вести

Грчката крајбрежна стража денеска почна спасувачка операција на илегални имигранти источно од островот Родос, пренесе МИА.

Крајбрежната стража била алармирана откако почнал да тоне чамец во кој имало 60 луѓе.

Во меѓувреме, други 207 имигранти биле откриени и спасени од грчката крајбрежна стража во реон на три острови во источниот дел на Егејско Море.

Грчките владсти предупредија дека во последните неколку дена се зголемил бранот на илегални имигранти кон бреговите на Грција.

Најчитани вести