вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Грција: Три лица се уапсени во рамките на истрага за голема банкарска измама

Грчките власти уапсија три лица поради големи банкарски измами, што и донеле голема финансиска загуба на земјата

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Двајца поранешни менаџери на поранешната Поштенска банка во Грција и еден голем бизнисмен се уапсени во рамките на истрагата за банкарска измама, пренесе „АФП“.

Грчките власти продолжуваат да трагаат по уште лица осомничени за пренасочување на средства преку необезбедени банкарски заеми доделени од поранешната државна Поштенски банка, која во текот на летото беше откупена од „Еуробанк“.

Поради недостигот на гаранции за кредити, издадени по 2000-та година, банката изгубила над 400 милиони евра .

Најмалку седум потерници се издадени во рамките на случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести