вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 42

Грција: Условна казна затвор за пребеганите турски офицери

Условна казна од два месеци затвор им изрече грчкиот суд денес на осумте турски офицери кои со хеликоптер побегнаа во Грција по неуспешниот воен преврат во Турција.

turski-vojnici-ekstradicija

Поврзани вести

Условна казна од два месеци затвор им изрече грчкиот суд денес на осумте турски офицери кои со хеликоптер побегнаа во Грција по неуспешниот воен преврат во Турција.

Француската агенција АФП потсетува дека  официрите што Турција бара да бидат екстрадирани за да им суди воениот суд поради обидот за пуч, побарале азил во Грција.

Тие ќе останат во притвор до судското рочиште на кое што ќе се разгледува нивниот случај.

Сите официри добиле иста казна, при што судот во Александрополис за време на изрекување на казната ги усвоил олеснителн ите околности, прифаќајќи дека тие дејствувале под закана.

Пилотот на хеликоптерот е истовремено ослободен од обвинението дека ги прекршил прописите за летање.

Турција бара испорачување на осуммината припадници на нејзината армија, но офицерите негираат дека учествув але во обидот за воен преврат и побарале азил во Грција тврдејќи дека стравуваат за нивната безбедност во времето на „чистката“ што турските власти ја спроведуваат по неуспешниот обид за воен преврат.

Последно во оваа категорија

јна

„Дело“: Дел од арсеналот на ЈНА во Словенија завршил кај исламистите Дел од оружјето и муницијата од словенечките складишта на поранешна Југословенска народна армија (ЈНА), кои Словенија му ги донирала на Авганистан во рамки на поддршката на Западот за авганистанската Влада, можеби завршиле во рацете на исламистичките борци во Либија, Ирак и Авганистан, а истори можеби се случило и со старото оружје, кое е испратено на уништување во специјализирана фабрика во Словачка, тврди љубљанскиот весник „Дело“. Весникот се повикува на европската невладина организација со седиште во Велика Британија, Конфликт Армамент Рисрч (ЦАР), која ги истражува податоците за потеклото на оружјето и муницијата во вооружените конфликти во светот. ЦАР неодамна го истражувала потеклото на оружјата што се користат во судирите во Либија и Сирија. Во Либија е пронајдено оружје кое би можело да се поврзе со залихите на оружје од југословенско потекло, кое словенечката војска во 1991 година го заплени од ЈНА и кое по налог на властите во Љубљана требало да биде уништено во специјализираната фабрика во Словачка. Во Либија претставниците на ЦАР откриле ракети М79 „Оса“ во близина на Триполи, кои ги носеле истите ознаки како и пратката која словенечкото Министерство за одбрана во 2005 година ја испратило на сигурно уништување во Словачка. – Се претпоставува дека тоа можело илегално да заврши во Либија, каде до него дошле џихадистичките бунтовници блиски до Исламска држава, но станува збор само за претпоставки, пишува словенечкиот весникот, потсетувајќи дека такво оружје би можело да се најде на подрачјето на целата некогашна Југославија. Извори во словенечкото Министерство за одбрана потврдиле дека Словенија во 2005 година на словачката фабрика ВОП, која во меѓувреме престанала да работи, и предала 6.802 дотраени ракети М79, меѓу кои 132 со броеви ЛОТТБ8606, кои се пронајдени во Триполи. Организацијата ЦАР ја замолила Словенија и за информации за минофрлачките гранати, кои словенечкото Министерство за одбрана во 2003 и 2008 година и ги донирало на авганистанската војска, од кои некои по се изгледа лани се запланети од силите на ИД во Тикрит во северен Ирак, додава „Дело“. Словенечки извори исто така потврдија дека во 2008 година Словенија му донирала на Авганистан поголемо количество минофрлачки гранати и муниција, за кои сега ЦАР се сомнева дека завршиле во рацете на џихадистичките борци кои се борат против авганистанската Влада.

Најчитани вести