вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Грција: Усвоени закони неопходни за нова транша помош

Законите донесени со тесно мнозинство

grcija-atina

Поврзани вести

Грчкиот парламент со тесно мнозинство го усвои сетот закони за реформи, неопходни за обезбедување нова транша за меѓународна помош од најмалку 8,5 милијарди евра.

Опозицијата 11 часа се обидела да го одложи гласањето, но партиите од власта ги изгласале членовите од законот околу кои што коалиционите партнери не се согласувале.

Контроверзниот член кој што се однесува на млекото е изгласан со 152 гласови „за“ и 135 „против“ во парламентот во кој што има 300 пратеници.

Следниот закон, кој што се однесува на реформи на банките, поминал со 151 глас „за“ и 136 „против“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести