петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција во генерален штрајк

Вчера во земјата протестираа новинарите, а денеска кон нив ќе се приклучат наставници, медицински работници, вработените на места за лишување од слобода, многу судии.

grcija

Поврзани вести

Најголемите грчки синдикати ГСЕЕ и АДЕДИ, денеска во 11 часот ќе го почнат протестниот марш, а нивна крајна дестинација  е плоштадот „Синтагма“ пред зградата на Парламентот. Поради штрајкот многу државни институции и транспорт нема да работат. Вчера во земјата протестираа новинарите, а денеска кон нив ќе се приклучат наставници, медицински работници, вработените на места за лишување од слобода, многу судии.
Голем дел од болниците не работат,  а затворени ќе бидат и аптеките. Запрено е движењето на меѓуградските возови, тролејбус, автобуси и траекти.  Затворени ќе бидат и училиштата,  судниците, а на штрајкот ќе излезат и вработените во затворите.

Отпуштањата во државниот сектор, со кои грчката влада сака да направи вишок во буџетот, како и извршена приватизација, стана повод за незадоволството на многу Грци, кои излегоа на улиците за да им се спротистават на властие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести