недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција воведува данок на летување

plaza

Последни вести

Владата на Алексис Ципрас размислува за воведување на нов данок на скапи летувања во луксузните хотели , со цел да се одбегне зголемување на данокот на додадена вредност на грчките острови кои се главна туристичка дестинација, а на што инсистира Брисел.

Владата на Грција интензивно се обидува да се доближи до ставовите на европските кредитори, па затоа сега се бара нов вид на данок кој би бил добар за Брисел ,но не и за туристите.

Техничките екипи на тн. Бриселска група и во следните два дена ќе продолжат да го разгледуваат пакетот на грчките реформи чие усвојување е услов за добивање на ветениот кредит од 7,2 милијарди евра.

 

Најчитани вести