среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Грција започна операција за спречување на сириски бегалци нелегално да влезат во Албанија

siriski_begalciii

Последни вести

Грчката полиција почна операција на границата со Албанија за спречување на сириските бегалци нелегално да влезат во соседната земја, а оттаму да се упатат кон некоја од европските држави, пренесе МИА.

Сириските бегалци изминатиот период се населуваат во импровизирани објекти во западна Грција.

Грчките власти се обидуваат да ги спречат сириските бегалци да заминат за Албанија, бидејќи често пати тие се апсени во таа земја, а потоа се враќани во Грција.

Повеќето од сириските бегалци поседуваат дозвола за шестмесечен престој во Грција, издадена од властите во земјата, но тие немаат право да се движат во пристаништата Пиреја, Патра, Игуменица и Керкира, од каде би можеле да се префрлат во друга европска земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести