петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Грците и бегалската криза ја поврзаа со прашањето за името

begalci

Последни вести

Барањето на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов за присуство на мисиjaта на Фронтекс на границата со Грција е потег кој де факто ќе доведе до вклученост и посредување на меѓународната организација во управувањето на односите меѓу Грција и Македонија, со сериозни последици на прашањето за името.

Ова денеска го пишува угледниот грчки информативен портал „Тајмс оф чејнџ“ (ТОЦ), во текст во кој нагласува дека „Скопје бара начин да ги упoтреби бегалците како средство за да изврши притисок за решавање на прашањето за името“, пренесува МИА.

Порталот, кој има и своја онлајн телевизија и радио, во текстот информира за активностите на претседателот Иванов на магрините на Самитот за климатски промени што се одржа во Париз, каде што, меѓу другото, се сретна и со германската канцеларка Ангела Mеркел и со американскиот претседател Барак Обама.

Според ТОЦ, Иванов  и објаснил на Меркел дека многу од проблемите кои произлегуваат од справувањето со бегалската криза, „се резултат на недостатокот од директна комуникациja со Грција поради разликата околу името“.

„Целта на скопската страна очигледно е да се искористат бегалците, кои на балкансата рута поминуваат низ базната станица во Скопје,  како средство за притисок врз Европа, а особено врз Германија, на Грција да и го префрлат товарот за ‘компромис’ за прашањето за името“, пишува порталот.

Најчитани вести