недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Грците лути поради учеството на „До балчак“ на меѓународни фестивали

do-balcak-564x272

Последни вести

Грчкиот амбасадор во Швајцарија го повлекол грчкиот филм од фестивалот во Лугано, затоа што при претставувањето на земјата на потекло на филмот „До балчак“, било употребено уставното име Република Македонија.

Како што информира МИА, грчкиот амбасадор уште на 23 октомври испратил писмо до организаторот на „OtherMovie“ Фест во име на „Грција и грчката кинематографија“ во кое побарал да се повлече филмот, затоа што во каталогот на фестивалот за „До Балчак“ пишува дека е од Македонија, а не, „како што треба, во согласност со директивата на Обединетите нации, „поранешна југословенска Република Македонија, или „ПЈРМ“.

Весникот „Та Неа“ коментира дека сега останува грчкиот амбасадор во САД да направи нешто слично и да го повлече филмот „Мала Англија“ од кандидат за Оскар за странски филм, затоа што организаторите на 87. филмски награди во листата на пријавени кандидати за Оскар, за „До балчак“ повторно напишале дека е од Македонија.

Весникот иронично заклучува дека и амбасадорот во Франција во иднина треба да го направи истото доколку на фестивалот во Кан во Мај „се појави некој кој сака да го украде името Македонија“.

– И така на меѓународните филмски фестивали и на Оскарите некако ќе се прикажуваат и ќе учествуваат филмови од Скопје, како филмови од ’Македонија’, додека Грците самите ќе си се повлекуваат оставајќи отворено поле за другите, пишува „Та Неа“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести