понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Грците протестираат против изградба на џамија

Стотици Грци денеска излегоа на улица за го искажат својот револт од планот да се изгради џамија во Атина.

atinaprotesti

Поврзани вести

Со пароли „НЕ“ за изградба на џамија во Атина неколку стотини приврзаници на Златна зора демонстрираа во центарот на Атина за да ја спречат изградбата на џамијата.

Минатиот месец, по цели 13 години од одобрението за градба, беше избран изведувачот на проектот, откако пет пати пропаѓаше јавниот повик поради противење на граѓаните. Според планот,  џамијата ќе биде без минаре за да не се предизвикуваат дополнителни тензии меѓу населението.

Златнозорците и нивните приврзаници на протестот скандираа против Турција, додека шефот на турската дипломатија, Ахмет Давутоглу беше во официјална посета на Грција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести