четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Грците во пензија со неполни 58 години

Грчките граѓани во пензија заминуваат на 57 години и осум месеци

penzionerka broi pari

Поврзани вести

Просекот на старост на која граѓаните на Грција се пензионирани изнесува 57 години и осум месеци, покажуваат резултатите од истражувањето кое што го спроведе Грчкиот завод за статистика.

Заводот во истражувањето користел податоци од кварталните извештаи за периодот од април до јуни минатата година за луѓе на возраст од 50 до 69 години и дошле во многу интересни заклучоци.

Просечната старост за заминување во пензија кај мажите е 58 години, а кај жените неколку месеци помалку. Само 28,3 отсто од испитаниците навеле дека задолжителното пензионирање како главна причина е нивното излегување од пазарот на труд.

Скоро шест од десет анкетирани лица ги исполниле условите за пензии, додека 5,7 отсто од пензионерите отишле во пензија поради здравствени проблеми.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести