среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Грчкиот Врховен суд доби пратка со три куршуми

1389894851_stretch

Последни вести

Грчкиот Врховен суд денеска доби поштенска пратка што содржела три куршуми,.

Во писмото се бара итно „ослободување на уапсените“, без да се потенцира за кого точно станува збор.

– Претпоставуваме дека пратката е од екстремната десница, бидејќи заканите се напишани на старогрчки јазик, слично на начинот на изразување кој го употребува партијата Златна зора, нагласил официјален претставник.

Правото на Златна зора да учествува на евроизборите беше доведено во прашање пред одлуката на Врховниот суд, бидејќи против партијата се води истрага за криминална дејност. Меѓу кандидатите на Златна зора за Европскиот парламент се наоѓаат двајца пензионирани високи армиски офицери.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести