сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 31

Грчките власти почнаа со евакуација на бегалскиот камп во Идомени

Грчките власти почнаа операција за постепена евакуација на најголемиот неофицијален бегалски камп во земјата, кој се наоѓа во Идомени на грчко-македонската граница.

132993390

Поврзани вести

Во кампот според некои проценки со месеци живеат околу 8.400 лица.

Операцијата почна рано изутринава, а на новинарите не им е дозволен пристап до регионот.

Владини и полициски претставници изјавија дека бегалците и миграните во Идомени ќе бидат постепено префрлени во нови организирани кампови.

За операцијата во Идомени се испратени околу 20 единици од полициските сили за борба против немири со вкупна бројка од околу 400 полицајци.

Евакуацијата засега тече бавно и мирно, изјави Јоргос Кирицис, портпарол Службата за координација на мигрантската криза, јави БТА.

– Нема потреба од примена на сила, нагласи портпаролот, според кого евакуацијата ќе трае најмалку десет дена.

Најчитани вести