Балкан

Грчките земјоделци најавија целосна блокада на автопатот Атина-Солун

Грчките земјоделци најавија целосна блокада на автопатот Атина-Солун
Грчките земјоделци најавија целосна блокада на автопатот Атина-Солун
Грчките земјоделци за денеска најавија дека на неопределено време ќе постават блокада на автопатот Атина-Солун, јавија атинските медиуми.

Според најавите блокадата ќе биде поставена во 12 часот по локално време (11 часот по средноевропско верме) во реонот на Темпи.

Во реонот на Кукуш има две болкади кон премините „Евзони“ и „Дојран“ на границата кон Македонија, каде возилата се пропуштаат само во текот на ноќните часови по 22 часот.

Грчките земјоделци веќе осми ден по ред го блокираат и преминот „Промахон“ на границата кон Бугарија, каде е фомирана колона од камиони долга 30 километри.

Целосно е блокиран и автопатот Игнација кај клучката Кердалија, каде се паркирани околку 800 трактори, а затворен е и стариот пат Солун-Кавала.

Според грчките медими, патни блокади поставени од земјоделците има во речиси сите реони во Грција, а за оваа недела се најавени блокади со трактори и автобуси и во центарот на Атина.

Земјоделците го одбија предлогот на Владата за учество во денешниот дијалог што ќе се одржи во грчкиот Парламент и инсистираат на повлекување на законските предлози за зголемување на даноците и за реформи на пензискиот систем.