Магазин

Грејпфрут диета со која за 2 недели ќе имате совршени стомачни мускули

Грејпфрут диета со која за 2 недели ќе имате совршени стомачни мускули

За разлика од сите останати диети и режими на исхрана, оние кои ја испробале грејпфрут диетата тврдат дека токму таа е „ас од ракав“ благодарение на кој ќе ја дотерате линијата.

Грејпфрут диетата има две верзии.

Првата и поригорозна е онаа која препорачува консумирање исклучиво на грејпфрути, со што се постигнува драматично губење на килограмите за краток период. Внесувањето само грејпфрут ви гарантира подобро здравје и изглед, затоа што неговата енергетска вредност ги прочистува крвните садови и истовремено ви помага да согорите маснотии.

Втората верзија се заснова на консумирање на ова овошје пред секој оброк. Поточно, пред да појадувате, ручате и вечерате каснете половина грејпфрут или исцедете го, па испијте го како сок. Лицата кои ќе се одлучат за овој режим на исхрана може да уживаат во масната храна.

grejpfrut-dieta-so-koja-za-2-nedeli-ke-imate-stomacni-muskuli-02.jpg

Она што на повеќето нема да им се допадне дека за време на диетата е забрането било какво внесување на шеќери.

Сепак, дозволени ви се сите видови месо, риби, јајца, млеко и млечни производи.

Житарките и тестенините исто така се ограничени.

Како и во секоја диета, дозволено е овошје и зеленчук во големи количини.

Начинот на кој ја подготвувате храната е по ваш избор, што значи дека вклучено е и варењето на пареа и печењето и пржењето.

Диетата не побарува некои посебни откажувања, туку само секое утро да го почнувате со сок од грејпфрут на празен стомак.

Времетраењето на диетата не е ограничено, освен во случај ако се одлучите за првиот концепт, кој не би требало да трае повеќе од 1-2 недели.

Грејпфрутот содржи ензими кои го забрзуваат процесот на варење и разградување на мастите, па затоа оваа диета е базирана на него.