четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грипот ја зеде петтата жртва оваа сезона

Жената била со тешка клиничка слика и хронични заболувања

infektivna

Поврзани вести

Шеесетгодишна жена од Охрид е петтата жртва на грипот за оваа сезона, информираат од Клиниката за инфективни болести.

Пациентката пред 10 дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка клиничка слика и со претходно хронично оштетување на белите дробови, со масивна бронхопневмонија, апцеси во слезинката и црниот дроб. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала.

На клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 113 пациенти, од кои повеќе од половина се со клиничка слика на грип. Од нив шест лица се на интензивна нега, од кои тројца се приклучени на механичка вентилација.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести