четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Грипот зеде уште една жртва

infektivna

Поврзани вести

Осумдесетгодишен скопјанец почина вчера на Клиниката за инфективни болести како последица на компликации предизвикани од грип од типот А Х1Н1, информираат од Министерството за здравство.

„Пациентот еден ден бил хоспитализиран на Инфективната клиника со тешка билатерална пневмонија, хронична срцева слабост, како и претходно прележан миокарден инфаркт и мозочен удар. И покрај спроведената антивирусна терапија и  напорите на лекарите, пациентот починал“, се вели во информацијата

Сто лица заболени од грип во моментов се лекуваат на Клиниката за инфективни болести, од нив шестмина се во тешка здравствена состојба и се наоѓаат на одделението за интензивна нега.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести