недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Грк осуден на затвор поради исмејување на монах

Лоизос поднесе жалба на пресудата и нема да отиде во затвор се додека неговиот случај не биде изнесен пред Апелационен суд, изјави неговиот адвокат. Тој е обвинет за навреда на религијата и злонамерно богохулство.

grcki-monah-rojters-1389964777-429321

Поврзани вести

Гркот Филипос Лоизос кој отвори Фесјбук профил заради исмејување на еден многу почитуван православен монах Пајсиј Светогорец, е прогласен за виновен за богохулство и осуден на затворска казна во траење од десет месеци, објавија денеска локалните медиуми.

Повеќе од илјада Грци на социјалните мрежи го изразија своето противење против апсењето на 28 годишниот Лоизос, кој ја искористи играта на зборовитре во името на отецот Пајсиј (Paisos), и ги замени со името на традиционално грчко јадење од тестенини и мелено месо (pastitsos), пренесува Ројтерс.

„Тој се бавеше со сатира во земјата во која сатирата е родена,“ изјави денеска неговиот адвокат и додаде дека неговиот клиент немал никакви намери да ја навреди православната црква.

Лоизос поднесе жалба на пресудата и нема да отиде во затвор се додека неговиот случај не биде изнесен пред Апелационен суд, изјави неговиот адвокат. Тој е обвинет за навреда на религијата и злонамерно богохулство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести