вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Гром усмрти 11 верници во Колумбија

Попладне нестабилно време во западните и северните делови

Попладне нестабилно време во западните и северните делови

Поврзани вести

Гром усмрти единаесет Колумбијци за време на одржување на религиозен ритуал.

Инцидентот се случил во близината на градот Гуакака, во колумбиската планина Сиера Невада. Градот се наоѓа во одалечените делови на северот од Колумбија.

Во моментот на ударот на громот, водачите на племето Вива одржувале специјален религиозен обред за „духовна хармонизација“.

Громот предизвика други 15 лица да бидат повредени. Најголемиот дел од нив имаат изгореници по телото од трет степен.

Сите повредени се префрлени во болниците во градот Санта Марта на брегот на Крибското Море.

Во спасувачката операција се вклучила колумбијската армија,која во реонот погоден од громот испратиле неколку хеликоптери.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести