четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Громови усмртија 67 лица во Индија

grom2

Последни вести

Најмалку 67 луѓе во Индија ги загубија животите изминативе два дена при удари од гром, соопштија денеска индиските власти.

Во невремето во источната индиска сојузна држава Бихар загинаа 47-мина, а 22 се повредени и тоа главно во руралните средини. Во соседната држава Утар Прадеш, пак, се потврдени 20 жртви.

Според официјалните извештаи на индиските власти, во 2014 година вкупниот биланс на жртви од удари на громови бил 2.400 лица.

Молњите се релативно вообичаена појава во Индија во сезоната на монсуните од јуни до октомври, но бројот на жртвите последниве недели е невообичаено висок, коментираат медиумите.

Најчитани вести