вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција го усвои буџетот за следната година

Грчкиот парламент нешто по полноќ го усвои рестриктивниот буџет за следната година, кој што предвидува намалување на државните расходи за 3,1 милијарди евра.

samaras-parlament

Поврзани вести

Конзервативно-социјалистичкото мнозинство, на чие чело е Антонис Самарас, ја доби поддршката од поголемиот број пратеници во парламентот за предложениот буџет со кој што се предвидува крај на рецесијата која што во оваа земја трае од 2008-ма година.

Буџетот бил усвоен со 153 гласа „за“ и 142 „против“.

Во корист на овој буџет гласале партиите Нова Демократија и ПАСОК.

Со буџетот за 2014-та е предвиден економски раст од 0,6 отсто, по падот за четири отсто во тековната година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести