понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција ќе спроведува спартанско претседавање со ЕУ

Грција, која се бори со четиригодишната економска криза, ќе спроведе спартанско шестмесечно претседавање на Европската унија, кое го презема во јануари, најави денеска заменик шефот на грчката дипломатија, Димитрис Куркулар, кој смета дека Грција ќе успее да ги исполни сите обврски во текот на претседавањето.

grcija-i-eu-znaminja

Поврзани вести

Тој во интервју за „Асошиејтед прес“, рекол дека грчката влада направила детален план за посебна финансиска рамка кој го спроведува и заклучи дека претседавањето на неговата земја ќе биде спартанско.

Во текот на петтотот претседавање со Европската унија, од 1981-та година, кога се приклучи кон Унијата, Атина планира да биде домаќин на 14-от министерски состанок и уште 120 собири, што ќе се одржат во првата половина на 2014-та година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести