вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Грција: Полицијата со солзавец против демонстрантите

grcija-protesti-policija

Поврзани вести

Протестите и демонстрациите продолжуваат во Грција, доаѓајќи до судир меѓу демонстрантите и полицијата.

При обид на група демонстранти да влезат во зградата на грчкото Министерство за административна реформа и е-влада , полицијата во Атина употребила солзавец. Повредени се две лица кои ги изгубиле свест од користениот гас, при што веднаш им е укажана медицинска помош, пишува „ИТАР- ТАСС“.

При протестна акција се приведени деветмина лица. Сите биле чувари во локалните училишта. Протестите на чуварите се факт, откако поради реформа на практика нивната професија ќе биде искоренета. За реформата одговара токму министерството на административната реформа и е-влада.

Ваков обид за упад во зградата на министерството имаше и во септември од страна на наставниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести