понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски: 100 милиони евра кредити за мали и средни претпријатија

„На малите и средни компании ќе им обезбедиме пристап до нови 100 милиони евра кредити со субвенционирана камата од 5,5 отсто.“ изјави Груевски

tolpa-dui

Поврзани вести

Ниту малите и средни претпријатија не се заборавени во новата програма наменета за 2014-2018 година, а Никола Груевски ги претстави и мерките наменети за нив.

„На малите и средни компании ќе им обезбедиме пристап до нови 100 милиони евра кредити со субвенционирана камата од 5,5 отсто. Дополнително, ќе извршиме докапитализација на македонската банка за поддршка на развојот со 10 милиони евра, односно по 2,5 милиони годишно. Со ова македонските компании ќе може да го финансираат своето производство наменето за извоз и земјоделското производство, како и откупот и извоз на земјоделски производи,“ истакна Груевски.

Груевски вечерва ја промовираше програмата со која Коалицијата за подобра Македонија ќе бара уште еден мандат на претстојните парламентарни избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести