среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски: 250 работни места за кичевчани во КСС до крајот на годинава

gruevski-prva

Последни вести

Американската компанија „Ки Сејфти Системс“ која произведува воздушни перничиња за автомобилската индустрија веќе објави одлука да инвестира 20 милиони долари во Кичево и да реализира 1000 нови вработувања, рече премиерот Никола Груевски на собирот во Охрид.

-Оваа компанија веќе ги започна подготвителните работи за изградба на својата фабрика во кичевската зона и оваа фабрика се очекува да биде завршена до крајот на оваа година. Она што е битно и сакам да го истакнам е дека моментално компанијата работи во браунфилд халата и има веќе 60 вработувања, а до крајот на годината додека работат таму и додека стане оперативна гринфилд фабриката ќе се вработат уште 250 работници, 250 вработувања за Кичево и кичевско до крајот на годината,а кога фабриката ќе стане оперативна тој број ќе дојде до 1000 работници. ​Три фабрики и над 3000 нови работни места за овој регион. Тоа се конкретни резултати од нашата работа. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Работните места доаѓаат со многу упорност и многу работа, рече Груевски.

Најчитани вести