четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Груевски: Босна може да смета на поддршката од Македонија

gruevski_pismo_nato_g copy

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски остварил телефонси разговор со претседавачот на Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ, во врска со катастрофалните поплави во Босна. Притоа Груевки изразил сочувство за жртвите од поплавите и ја истакнал подготвеноста Македонија да продолжи со помошта.

– БиХ може да смета на Македонија во рамките на нашите можности, истакнал Груевски, информираат од владината прес служба.

Покрај стокова поддршка како вода, храна, лекови и облека, тој истакнал дека Република Македонија ќе даде и финансиска поддршка за помош на настраданите.

Бакир Изетбеговиќ, од своја страна изразил благодарност за помошта која Република Македонија ја дава.

Премиерот Груевски телефонски разговарал и со Небојша Радмановиќ, српскиот член на Претседателството на БиХ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести