сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Груевски-Даниелсон: Резултатите од дијалогот ќе ги забрзат преговорите за членство во ЕУ

Соговорниците разговараа и околу планирањето на понатамошната европска финансиска поддршка за реализација на проекти и реформи во Македонија.

gruevski-danielson1-500

Поврзани вести

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Генералниот директор на Директоратот за проширување на Европската Комисија, Кристијан Даниелсон.

На средбата стана збор за европските интеграции на Македонија кои се стратешка определба на Владата.
Премиерот Груевски ги истакна реформите кои се преземаат со цел достигнување на стандардите кои се од значење за европската интеграција на нашата земја. Тој го истакна и придонесот на европските институции во напредокот и реализацијата на реформите.

Директорот Даниелсон искажа интерес за приоритетните области кои Владата планира да ги преземе во следниот период, а во пресрет на есенскиот извештај за напредок. Соговорниците разговараа и околу планирањето на понатамошната европска финансиска поддршка за реализација на проекти и реформи во Македонија.

Беше разговарано и за реализацијата на приоритетите од Пристапниот дијалог на високо ниво помеѓу Република Македонија и Европската Унија кој од страна на соговорниците беше оценет како позитивен процес и ја истакнаа неговата корисност за продолжување на реформите од европската агенда.Премиерот Груевски и директорот Даниелсон оценија дека резултатите од дијалогот ќе придонесат во намалување на времетраењето на преговорите за членство во Европската Унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести