сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Груевски денеска на состанокот на ЕПП во Брисел

gruevski epp

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски денеска ќе учествува на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) кој ќе се одржи во Брисел, Белгија, јави МИА.

Самитот на Европската народна партија се одржува во пресрет на седницата на Европскиот Совет.

Меѓу присутните на Конгресот во Даблин се и германската канцеларка Ангела Меркел, шпанскиот премиер Мариано Рахој, полскиот премиер Доналд Туск, премиерот на Унгарија Виктор Орбан, како и актуелниот претседател на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и претседателот на Европскиот Совет, Херман ван Ромпуј.

ЕПП е најголемата политичка партија на европско ниво, во која партиципираат 12 шефови на влади на држави од Европската унија. ЕПП е претставена и со 13 членови на Европската комисија и има најбројна пратеничка група во Европскиот парламент. Таа претставува најголема и највлијателна политичка партија на повеќе одлучувачки нивоа во Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести