недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски денеска во Емиратот Абу Даби

Груевски, денеска престојува во Емиратот Абу Даби каде имаше средба со министерот за меѓународна соработка и развој на ОАЕ, Шеиката Лубна Бинт Калид Ал Касими, која што оваа година е добитник на награда на Клинтоновата глобална иницијатива.

nikola-gruevski-011

Последни вести

Во рамките на посетата на Обединетите Арапски Емирати, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска престојува во Емиратот Абу Даби каде имаше средба со министерот за меѓународна соработка и развој на ОАЕ, Шеиката Лубна Бинт Калид Ал Касими, која што оваа година е добитник на награда на Клинтоновата глобална иницијатива.

Двете страни ја истакнаа посветеноста за градење на дијалог помеѓу двете земји кој ќе води кон унапредување на взаемните односи.sredba-kasimi1 (1)

Беше истакнато дека паралелно со политичките односи, Република Македонија и ОАЕ треба да работат на интензивирање на економските односи.

На средбата стана збор за

Најчитани вести