среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски до Заев: Ако загубиш во Струмица ќе си поднесеш ли оставка

gruevskiii-500

Поврзани вести

Дали Заев ќе си поднесе оставка од градоначалничката функција во Струмица доколку загуби во неговиот град од ВМРО ДПМНЕ и коалиција, праша вечерва лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски говорејќи на митингот во Куманово.

„Еве, јавно го прашувам, ако тој изгуби во Струмица на 27-ми април дали е подготвен уште вечерта да си поднесе оставка од функцијата градоначалник. Во моментот кога граѓаните ќе гласаат за поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ дали Заев е подготвен да си замине. Ајде да видиме дали сега ќе слушне или пак нема да му се слуша“, истакна Груевски.

Тој нагласи дека неколу пати досега јавно го повикал Заев да си поднесе оставка од градоначалничката функција ако бил толку убеден дека ќе биде идниот премиер и на тој начин да ја покажел својата сигурност, но како што рече Груевски, Заев молчел.

Груевски додаде дека СДСМ и Заев уште сега знаат што народот мисли и колку е подготвен да им ја даде довербата, па уште сега размислуваат да објават дека нема да ги признаат резултатите во недела навечер.

„Таквите размислувања и таквите чекори на непризнавање резултати укажува на недостаток на политичка и државотворна зрелоста, таквите чекори ќе направат само штета на Македонија“, нагласи Груевски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потсети дека СДСМ цели 9 години губат на изборите во седум изборни циклуси, а се поизвесно е дека и на овие избори ќе имаат двоен пораз.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести