петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 66

Груевски: Доколку Управниот суд ги потврди незаконските одлуки на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во прегласувањето и нема да ги признае резултатите

Пред малку заседаваше Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и донесе проглас кој вечерва ќе го прочитам и ќе ги информираме сите чии очи се вперени во одбраната на Македонија, истакна лидерот на партијата Никола Груевски пред насобраниот народ пред седиштето на Државната изборна комисија.

gruevski-nikola

Поврзани вести

ДИК донесе незаконски одлуки со цел изигрување на изборната волја на народот. Работата на ДИК се претвори во пародија. Имаме информации за вмешување на странски претставници во нивното работење, а со цел вршење влијание на некој од членовите во правец на постизборен инженеринг. Некои од независните претставници, всушност не се независни.

Повикуваме, додаде Груевски, да не се врши притисок и на Управниот суд, а доколку и тој подлегне и ги потврди незаконските одлуки на ДИК, ВМРО-ДПМНЕ објавува дека нема да учествува во прегласувањео и нема да ги признае резултатите.

Најчитани вести