недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Груевски: Економијата и индустријата имаат одличен развоен тренд

gruevski-industrija500

Поврзани вести

Растот на индустриското производство од 4,9 проценти е одличен. За првото полугодие растот е за околу 4,5 проценти. Тоа е одличен тренд. Се наоѓаме во време кога економијата и особено индустријата имаат одличен развоен тренд.Ова денес го истакна премиерот Никола Груевски кој посочи дека работат на што подолго задржување на тој тренд, како и на негов раст.

– Тоа не зависи само од нас, туку и од опкружувањето, а најмногу од земјите во кои извезуваме и со кои соработуваме. Со надеж дека и европската економија ќе продолжи со опоравување веруваме дека овој тренд ќе биде што подолг, посочи Груевски.

Премиерот додаде дека ваквите услови ќе се одразат кон крајната цел – отворање на нови работни места во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести