среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Груевски: Грција ја злоупотребува финасиската криза да не се реши спорот името

„Ќе се бориме за решавање на проблемот, но со отворени очи, а народот е тој што ќе го каже последниот збор“, изјави премиерот.

nikola gruevski

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски на партиска трибина синоќа во Штип потенцирше дека Г рција ја користи економската криза за да не се реши прашањето со името, но тоа не значи дека Македонија треба да ги распродаде своите национални вредности.

„Ќе се бориме за решавање на проблемот, но со отворени очи, а народот е тој што ќе го каже последниот збор“, изјави премиерот.

И по петтата препорака на Европската комисија за почеток на преговори, Македонија и на престојниот самит на Европската унија нема да добие датум за почеток на преговорите.

Грција најави нова блокада, но изостанува и поддршката од Бугарија.

Шефот на бугарската дипломатија Кристијан Вигенин вчера на средбата во Софија на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски му повторил дека без потпишан договор за добрососедство, Македонија не може да смета на поддршка од Бугарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести