петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Груевски: Инвестираме во крупни инфраструктурни проекти

granitjf38ur3jf

Последни вести

Главните капитални проекти се во делот железничката и патната инфраструктура, истакна премиерот Никола Груевски во вестите на Сител, додавајќи дека стапката на капитални проекти е зголемена и таа изнесува над 21 милијарда денари.

– Градиме три автопати во земјата, тоа никогаш порано не се случило во исто време да се градат три автопати, околу 4,7 милјарди денари ќе бидат инвестирани во делот на железничката инфраструктура, Тоа е железница кон Бугарија, односно првата фаза, а очекуваме да започе и втората фаза тоа е од Бељаковце до Крива Паланка, како и реконструкцијата на Коридорот 10 која е во тек и треба да приврши некаде во 15-та, како и патната инфраструктура во која се насичени огромни средства, рече Груевски.

Покрај автопатите, нагласи тој, се инвестира и во регионалните патишта, односно во реконструкции и реконструкции со проширувања, како и градење на нови регионални и огромен број на локални патишта.

Во најголем дел станува збор за сето она што сме го ветиле во програмата и во најголем дел околу 80-90 отсто успеваме да го исполниме тоа што сме го ветиле, а понекогаш и нешто повеќе, нагласи Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести