понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Груевски- Ишлер: Македонија е отворена за турските инвеститори

Премиерот посочи дека со Турција освен искористување на економските потенцијали не поврзуваат и повеќе значајни проекти од областа на културата, образованието, земјоделието.

DSC_1574

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со заменик претседателот на Владата на Република Турција, Емрулах Ишлер.

На средбата беа потврдени одличните пријателски односи помеѓу двете држави, како на политички така и на економски план. Соговорниците искажаа задоволство од досегашната соработка која се одвива на повеќе полиња и на повеќе проекти.

Премиерот Груевски посочи дека Македонија е отворена за турските инвеститори кои во државата гледаат атрактивна бизнис дестинација што може да се заклучи и од досегашните конкретни инвестиции на повеќе турски компании, и ги истакна поволностите за инвестирање кои ги нуди државата како основа за јакнење на економските односи помеѓу државите.

Груевски се осврна и на приоритетите на државата во поглед на надворешната политика, поконкретно за нашите евроатлански интеграции и реформите кои се преземаат на тој план, а кои беа верификувани со новата препорака и петтиот позитивен извештај на Европската Комисија.

Турскиот заменик претседател на Влада, г-дин Емрулах Ишлер истакна дека му е исклучително драго што е во посета на пријателска Република Македонија со која Турција споделува пријателски политички и економски односи.

Тој посочи дека турската Влада активно делува на поттикнување на интересот за инвестиции и за остварување на интензивна економска и трговска соработка меѓу двете држави.

Тој истакна дека Турција останува искрен и активен поддржувач на европските и евроатланските интегративни процеси на Република Македонија.

Соговорниците ги реафирмираа и заедничките заложби за остварување на продлабочена соработка во областите од заеднички интерес.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести