недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Груевски: Македонија да биде следната локација на германските инвестиции

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика германските бизнисмени да ги разгледаат можностите за инвестирање во земјава

gruevski

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски, денеска во рамки на економскиот форум „Европа 20-20: Предизвици и реформи за стопанството и животната средина, ги повика германските инвеститори да ги разгледаат можностите на Македонија.

„Странските ивестиции имаат големо значење за македонската економија поради што како Влада сме подготвени да излеземе во пресрет и да ја обезбедиме севкупната поддршка за реализација на инвестициите“, рече Груевски.

Пред претставници на компании од Германската стопанска комора во Македонија и Европската бизнис асоцијација, премиерот, ги претстави актуелните економски прилики во Македонија.

Тој се фокусираше на преземените реформи за подобрување на бизнис-климата, очекувањата за состојбите во економијата и за резултатите од преземените активности.

„Македонија успеа да се наметне како земја од која на германскиот пазар се испраќаат производи со повисока технолошка вредност. Ова ја подобрува перцепцијата кај германските бизнисмени и претставува силен аргумент Македонија да биде следната локација за нивните инвестиции“, рече Груевски.

Премиерот потенцираше дека потврда за тоа се последните статистички податоци според кои Германија е најзначаен трговски партнер на Македонија со вкупна надворешна трговска размена од 1,4 милијарди евра во 2012 година.

„За периодот јануари – септември размената изнесува 1,2 милијарди евра што претставува раст од скоро 20 проценти споредено со истиот период лани. Извозот, како што посочи, во 2012 година изнесува 914 милиони евра и е скоро трипати поголем во однос на 2009 година“, појасни Груевски.

Владата постојано работи на подобрување на бизнис-климата, рече тој, со цел привлекување нови инвестиции и отворање работни места. Потврда за преземените реформи покрај од меѓународните финансиски институции, се конкретните инвестиции во државата како од германски, така и од останати компании од други држави. Особено е значајно, според македонскиот премиер, што некои од нив веќе реинвестираат, односно донеле одлука за втори инвестиции во Македонија.

Пред учесниците на економскиот форум Груевски потсети на поволностите за странските и домашните инвеститори во слободните економски зони, истакнувајќи дека за реализација на нивните инвестиции имаат постојана поддршка од македонската Влада која презема активности за стабилна макроекономска состојба. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести