недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Груевски: Македонија ќе стане лидер во здравството во регионот

gruevskiii

Поврзани вести

Изминавме еден период во кој за прв пат во Македонија се појави политичка гарнитура која знае да застане зад стратегија и да опстане зад дадениот збор. Изборите се еден вид на договор меѓу граѓаните и кандидатите. Граѓаните даваат доверба и очекуваат ветеното да биде испорачано.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со овие зборови се обрати на трибината отворена за сите граѓани во Гевгелија, пренесува „Курир“.

„Ние се посветивме внимателно во сите сфери и одредивме што е она кое со сигурност ќе го исполниме. Иако кога ги дававме ветувањата, не беше време на криза, ги исполнивме ветувањата и направивме работи кои не ги ветивме. Останавме доследни на зборот дека ќе бидеме Влада која макотрпно ќе работи секој ден и така ќе продолжиме. Многу се изостанало во минатото и мора да се работи за да се решат проблемите. Ние не ветивме дека ќе ги решиме сите проблеми, тоа не е ни можно, но посветено работевме и решивме најголем дел од проблемите“, рече премиерот.

Тој посочи дека ќе ја продолжат континуираната грижа кон земјоделците и истакна дека 140 милиони евра во буџетот се наменети за поддршка на земјоделието.

Најголем осврт во својот говор даде на инвестициите и реформите во здравството

„Сто милиони евра се одвоени за здравството. Набавивме многу работи значајни за здравството, инвестиравме уште 100 милиони евра за реконструкција и градба. Лекарите се обучуваат во најсовремените здравствени центри за да научат нови методи на работа и овде да помагаат и на колегите, но најмногу на пациентите“, рече премиерот.

Тој посочи дека секое негово патување, политичко или економско, го користи и да се види со менаџментот на познатите болници, каде бара доктори од таму да дојдат во Македонија да обучуваат свои колеги.

„Проблем број еден за секој граѓанин е проблемот со здравјето. Тогаш доаѓа до израз колку докторите ни се обучени, каква апаратура имаме. За неколку години, со ова темпо на инвестиции и обуки во здравството, Македонија ќе стане лидер во здравството во регионот. Колку и да изгледа сега ова нереално, тоа е нашата цел за наредниве 5-6 години“, рече Груевски.

Премиерот потенцира дека Владата останува посветена во сите сектори и води континуирана грижа за граѓаните од сите категории.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести