петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Груевски најави решение за земјоделци кои немаат признат пензиски стаж

Ќе се реши проблемот на земјоделци кои имаат непризнат пензиски стаж

Исплатени 227 милиони денари субвенции на земјоделци

Исплатени 227 милиони денари субвенции на земјоделци

Поврзани вести

Во наредните десет дена се очекува трајно да биде решен проблемот на земјоделци околу пензискиот стаж плаќан по законите од 1978 до 1988 година.

Ова го истакна премиерот Никола Груевски при денешната посета на прилепскиот регион.

Имаше барање од земјоделците за решавање на проблемот со нивниот стаж и на наредната седница на Владата ќе биде предложен закон со кој ќе се реши проблемот за нивниот пензиски стаж од 1978 до 1988 година, рече премиерот Груевски, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој посочи дека во наредните 10 дена очекува законот да биде поставен и на собраниска седница и на тој начин трајно да се реши проблемот.

Со измените на законот ќе се признае стажот на земјоделци што ќе биде од особена корист за сите оние на кои им се потребни години за остварување на правото на пензија. За оваа намена ќе бидат издвоени 32 милиони денари за пензии секој година.

 

 

Премиерот Никола Груевски денес оствари работна посета на прилепскиот регион.

Најчитани вести